Zapalenie cewki moczowej jest wynikiem aktywnego rozmnażania na błonie śluzowej i ścianach narządu patogennej mikroflory: grzybów, bakterii, wirusów. Stan zapalny jest częstą chorobą męskiego układu moczowo-płciowego. Czynniki chorobotwórcze przedostają się do cewki moczowej podczas stosunku płciowego, poprzez przepływ limfy i krwi w organizmie. Mężczyźni prowadzący aktywne życie seksualne bez antykoncepcji są najbardziej narażeni na wystąpienie objawów zapalenia cewki moczowej.
Przyczyny zapalenia cewki moczowej u mężczyzn
- Schorzenia układu moczowo-płciowego takie jak: zapalenie prostaty, zapalenie pęcherza, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie jąder oraz kamica moczowa.
- Istniejące patologie neurologii, układu hormonalnego – cukrzyca, gruźlica.
- Problemy w układzie krążenia i limfatycznym – torbiele, skrzepy krwi w naczyniach krwionośnych, blaszki cholesterolowe.
- Hipotermia genitaliów.
- Obniżona odporność.
- Uraz narządów pachwiny – uderzenie, siniak, konsekwencje operacyjne.
Czynniki wywołujące zapalenie cewki moczowej u mężczyzn
Sprawcami tego schorzenia mogą być patogeny chorobotwórcze:
- Gronkowiec
- Pałeczka okrężnicy
- Paciorkowiec
- Ureaplasma urealyticum
- Chlamydia
- Dwoinka rzeżączki
- Rzęsistki
- Wirus opryszczki typu 1
- Candida.
Choroby mogą rozpoczynać się na sąsiednich narządach i stopniowo powodować objawy dyskomfortu w kanale cewki moczowej. Bezpośrednie zapalenie cewki moczowej rozpoczyna się po zetknięciu się narządu z miejscem i nosicielem patogenu. Może to nastąpić z powodu braku higieny, kontaktu seksualnego z partnerką, który ma infekcję dróg rodnych i po hipotermii narządów miednicy.
Ostre i przewlekłe postacie zapalenia kanału cewki moczowej
Zapalenie kanału cewki moczowej może przebiegać w kilku etapach:
- Ostry etap. Mężczyzna zaczyna odczuwać złe samopoczucie, bolesność w okolicy pachwiny i podczas oddawania moczu.
- Przewlekły etap. Proces zapalny nasila się, przenosząc stan zapalny na inne układy i narządy.
Objawy i dlaczego proces zapalny jest niebezpieczny
Mężczyzna doświadcza trudności i niedogodności w życiu codziennym, problemy w sferze seksualnej.
Najczęstsze objawy dolegliwości to:
- Zaburzenie procesu oddawania moczu. Częste parcie na pęcherz, ból podczas opróżniania pęcherza, obecność ropnej wydzieliny i krwi w moczu wskazuje na obecność infekcji w narządzie.
- Obrzęk i ból. Proces zapalny postępuje, rośnie liczba dotkniętych komórek, tkanki puchną i powiększają się, powodując bolesny stan.
- Pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu i spoczynku. Taki objaw wywołują niektóre rodzaje patogenów.
- Ból stawów i mięśni. To są konsekwencje procesu zapalnego. Bolesność jest szczególnie odczuwalna w kończynach i plecach.
- Gorączka może wystąpić w zaawansowanych stadiach zapalenia cewki moczowej, kiedy organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze stanem zapalnym.
Zapalenie cewki moczowej jest niebezpieczne nie tylko ze względu na przebieg, ale także powikłania na tle choroby. Mężczyźni z przewlekłym stadium choroby mogą cierpieć na bezpłodność, raka, impotencję.
Leczenie zapalenia cewki moczowej
Antybiotyki to uniwersalna grupa leków stosowanych w leczeniu zapalenia cewki moczowej, ponieważ infekcja często wywołuje stan zapalny. Przepisywane są środki o szerokim spektrum działania z wielu typów patogenów zapalnych.
Leczenie alternatywne, jako terapia wspomagająca
Leczenie alternatywne należy rozważyć, jako dodatkową terapię w przypadku działania przeciwbólowego, przeciwbakteryjnego, przeciwskurczowego i moczopędnego. Środki ziołowe służą do uzupełniania organizmu w niezbędne witaminy i mikroelementy, co poprawia funkcjonowanie narządów i zmniejsza skutki uboczne aktywnych leków przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych.
Następujące produkty dobrze pomagają w przypadku zapalenia cewki moczowej:
- Wywar z kwiatów lipy stosowany od 2 do 4 tygodni w połączeniu z antybiotykami
- Świeże żurawiny, borówki, dodawane do herbaty lub po prostu polane wrzącą wodą i używane, jako napój przez cały dzień
- Pietruszka, seler i koper działają moczopędnie i oczyszczają kanał cewki moczowej z zarazków
- Wywar z liści czarnej porzeczki, przyjmować 3 razy dziennie przez 3-4 tygodnie
- Owoce kopru włoskiego, nasiona kminku, napar z rumianku, ziele dziurawca mają zastosowanie przy wszelkich procesach zapalnych w układzie moczowo-płciowym.