HomeUncategorized

Zaburzenia miesiączkowania – skąd się biorą?

Zaburzenia miesiączkowania – skąd się biorą?
Like Tweet Pin it Share Share Email

Zaburzenia miesiączkowania to dolegliwość, która dotyka dużą liczbę kobiet w różnym wieku. Istnieją różne rodzaje zaburzeń. Niektóre kobiety mają bardzo nieregularny cykl miesiączkowy, u innych krwawienia są wyjątkowo obfite i bolesne, a jeszcze inne panie zmagają się z pierwotnym brakiem miesiączki. W niniejszym artykule wyjaśniamy, skąd biorą się zaburzenia miesiączki. Zapraszamy do lektury. 

Co to jest miesiączka?

Najpierw warto dokładnie wyjaśnić, co to jest miesiączka. Jest to cykliczne krwawienie z dróg rodnych u kobiety, która osiągnęła dojrzałość płciową. Za występowanie krwawień odpowiadają hormony a także zmiany w błonie śluzowej macicy. Pierwsza miesiączka kobiety występuje zazwyczaj między 9. a 16. rokiem życia. Z kolei między 45. a 55. rokiem życia następuje menopauza. Polega ona na tym, iż dochodzi do ostatniego krwawienia menstruacyjnego, zaś następnie pojawia się minimum roczna przerwa w miesiączkach. U zdrowej kobiety długość krwawienia powinna wynosić około 3-7 dni, zaś długość cyklu powinna wynosić 25-35 dni. Z kolei fizjologiczna utrata krwi powinna wynieść od 30 do 80 mililitrów.

Z czego wynikają zaburzenia miesiączkowania?

Zaburzenia miesiączkowania mogą być uwarunkowane bardzo wieloma czynnikami. Miesiączka następuje w wyniku złuszczania się oraz wydalania za pośrednictwem kobiecego organizmu fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy. Warto wiedzieć, że czasem zdarza się, że niektóre młode dziewczyny dostają pierwszej miesiączki dopiero w wieku 17. lat. Jeżeli po tym czasie miesiączka dalej nie nastąpi, może to wynikać z niewydolności jajników, zaburzeń gospodarki hormonalnej, źle rozwiniętej pochwy lub macicy, dużej utraty masy ciała lub całkowicie zamkniętej błony dziewiczej, przez co wydzielina nie ma jak wydostać się na zewnątrz. Z kolei częste występowanie dużych krwawień w młodym wieku może świadczyć o tym, iż coś złego dzieje się z żeńskim układem hormonalnym.

Przyczyny obfitych miesiączek

Na obfite miesiączki uskarżają się przede wszystkim młode kobiety, które są w okresie dojrzewania a także panie, które wkrótce będą przechodziły menopauzę. U nastolatek obfite miesiączki są spowodowane nieprawidłowościami w działaniu układu hormonalnego, z kolei u kobiet dojrzałych jest to spowodowane zanikaniem funkcji jajników. Istnieją też inne przyczyny obfitych krwawień menstruacyjnych: polipy macicy, stosowanie wkładek domacicznych, mięśniaki macicy, problemy z krzepliwością krwi oraz choroby tarczycy. 

Przyczyny skąpych miesiączek

Skąpe miesiączki wywoływane są zazwyczaj zaburzeniami w działaniu układu hormonalnego z powodu stosowania tabletek antykoncepcyjnych bądź wkładek domacicznych. Na pojawienie się skąpych miesiączek wpływ mogą mieć również różnego rodzaju zabiegi operacyjne w macicy oraz infekcje w tym obrębie. Wiele kobiet, u których poziom hormonu estrogenu jest zbyt niski, wyjątkowo często ma problem ze skąpymi miesiączkami. Nieodpowiednia ilość estrogenu powoduje, że błona śluzowa macicy rozrasta w się w nieodpowiedni sposób. Powoduje to czasem jej przerośnięcie, co skutkuje tym, iż ilość śluzu podczas miesiączki jest zdecydowanie zbyt mała. Skąpa miesiączka może również świadczyć o bezpłodności kobiety.

Przyczyny braku miesiączki

Kolejne zaburzenie, które może dotknąć kobiety, to całkowity brak miesiączki. Pierwsze podejrzenie może wskazywać na to, iż brak miesiączki zwiastuje nadchodzącą ciążę. Dotyczy to jednak tylko tych kobiet, które w ostatnim czasie regularnie współżyły oraz nie stosowały antykoncepcji. Oczywiście, zdarzają się też przypadki, w których mimo stosowania antykoncepcji kobieta zaszła w ciążę.

Brak miesiączkowania może być także spowodowany chronicznym stresem oraz ogólnym napięciem nerwowym. Wiele kobiet przyjmuje leki, które powodują zaburzenia w prawidłowym krwawieniu, co prowadzi do jego całkowitego zatrzymania. Inna przyczyna całkowitego ustania miesiączki to guz jajnika, guz nadnerczy lub nieprawidłowa budowa endometrium. Brak miesiączki może być też spowodowany cukrzycą.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *