HomeUncategorized

Mała ruchliwość plemników – podstawowa przyczyna niskiej płodności wśród mężczyzn

Mała ruchliwość plemników – podstawowa przyczyna niskiej płodności wśród mężczyzn
Like Tweet Pin it Share Share Email

Niepłodność to problem dotyczący wielu par na całym świecie. Jeżeli para od minimum dwunastu miesięcy bezskutecznie podejmuje starania mające na celu zajście w ciążę, to jest to znak, iż należy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Warto wiedzieć, że brak zapłodnienia może być zarówno spowodowany przyczyną po stronie kobiety jak i mężczyzny. U mężczyzn głównym winowajcą jest mała ruchliwość plemników. 

Mała ruchliwość plemników – przyczyna niepłodności wśród mężczyzn

 

Wiele lat temu uważano, że przyczyna braku zajścia w ciążę jest spowodowana niedyspozycją kobiecego ciała. Warto jednak wiedzieć o tym, że obecna wiedza medyczna wskazuje na coś zupełnie innego. Proces zapłodnienia jest niezwykle skomplikowany. Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na to, iż para nie może doczekać się potomstwa, to niska ruchliwość plemników. Po raz pierwszy plemniki zostały zaobserwowane w mikroskopie w 1677 roku przez Holendra, Antoniego van Leeuwenhoek’a. 200 lat później Niemiec Oskar Hertwig zaobserwował, że do zapłodnienia konieczne jest wniknięcie plemnika do wnętrza komórki jajowej. Od tego momentu medycyna wie, jak funkcjonuje mechanizm zapłodnienia. Lekarze podkreślają, że na prawdopodobieństwo zapłodnienia wpływa nie tylko ilość plemników, ale również ich budowa oraz ruchliwość. Wszystkie te czynniki są wręcz kluczowe.

W chwili obecnej badacze we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia bardzo dokładnie określili wymogi, które powinno spełniać nasienie dobrej jakości. W ten sposób łatwo można ocenić przyczynę niepłodności. W przypadku, gdy męskie nasienie tych wymogów nie spełnia, wówczas wiadomo, iż przyczyna braku potomstwa spowodowana jest właśnie niską jakością spermy. W ustalaniu płodności mężczyzny najważniejsze jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania.

Podstawowe normy dotyczące ruchliwości plemników

 

Co oznacza ruchliwość plemników? Zdefiniowanie tego pojęcia jest bardzo proste. Ruchliwość plemników oznacza prędkość oraz jakość ruchu plemników u danego mężczyzny. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia trzy stopnie normy w zakresie ruchliwości plemników. Są one następujące:

  1. Pierwszy stopień ruchliwości, czyli plemniki nieruchome. Oznacza on, że ruch plemników jest bardzo spowolniony. W zasadzie plemniki poruszają się prawie wcale, przez co szanse na wniknięcie ich do komórki jajowej są bliskie zeru.
  2. Drugi stopień ruchliwości, czyli ruch niepostępowy. Tutaj obserwuje się nieco większą ruchliwość plemników niż w przypadku pierwszego stopnia, jednak w dalszym ciągu szanse na zapłodnienie kobiety są wyjątkowo niskie.
  3. Trzeci stopień ruchliwości, czyli ruch postępowy. Wyróżnia go pełna ruchliwość plemników. Plemniki poruszają się z dużą prędkością oraz w odpowiednim kierunku, dzięki czemu bez trudu docierają do komórki jajowej. Szanse na zapłodnienie u mężczyzn, u których plemniki wyróżnia ruch postępowy, są bardzo wysokie.

 

Co o ruchliwości plemników mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. WHO – World Health Organization) niepłodność oznacza niemożność uzyskania spontanicznej ciąży w ciągu dwunastu miesięcy przez parę, która regularnie uprawia seks bez stosowania żadnej metody antykoncepcji. Statystyki wskazują, że aż 15% par na świecie zmaga się z niepłodnością. Bezpłodność może być uwarunkowana bardzo różnymi czynnikami. W około 30-40% przypadków przyczyna tkwi po stronie kobiet. Wykonanie badania nasienia pozwala na weryfikację, jaka jest ilość, jakość oraz ruchliwość plemników. Badanie, które pozwala na określenie parametrów spermy, nazywa się spermogram. Polega ono na tym, że mężczyzna na skutek masturbacji oddaje do specjalnego jałowego pojemniczka spermę, która następnie jest badana przez laborantów. Specjaliści od seksu alarmują, że jakość męskiego nasienia z roku na rok znacząco spada. Powoduje to, że pary mają coraz większe trudności z doczekaniem się potomstwa. Wpływ na niską płodność ma stres, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

 

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *