HomeUncategorized

Czy kichanie w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku?

Czy kichanie w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku?
Like Tweet Pin it Share Share Email

Wiele przyszłych mam obawia się o różne kwestie, które wcześniej nie miały dla nich większego znaczenia. Mowa tutaj na przykład o kichaniu. Czy może ono spowodować, że pojawią się u dziecka jakieś uszkodzenia? Specjaliści są zgodni: kichanie to mechanizm obronny organizmu. Jednocześnie kobiety w trakcie ciąży częściej kichają. Zdarza się jednak, że przyczyna kichania może być bardzo niebezpieczna. Oto, co warto wiedzieć na temat kichania w trakcie ciąży. 

Kichanie – czy może zagrozić dziecku podczas ciąży?

 

Kichanie to odruch obronny organizmu, który następuje, gdy dojdzie do podrażnienia błony śluzowej nosa. Każdy człowiek, również kobieta w ciąży jest narażona na rozmaite choroby, które mogą dawać rozmaite objawy. Kichanie może być objawem schorzenia. Zdarza się, że kobiety spodziewające się dziecka deklarują, że alergiczne kichanie zmniejszyło się u nich. Jest to spowodowane supresją układu immunologicznego. Z kolei nasilenie kichania w trakcie ciąży jest uwarunkowane podwyższeniem się poziomu estrogenów. Wywołuje to obrzęk błony śluzowej nosa. Taki objaw sprawia, że oprócz kichania występuje też dość duży katar.

Kichanie w ciąży może wywołać u kobiety spory ból brzucha lub niewielkie skurcze. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie jest to w żaden sposób szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Szkodliwe mogą być jedynie przyczyny, które wywołują kichanie. Jeżeli kichanie jest spowodowane alergią na pyłki czy obrzękiem w okolicy błon śluzowych, nie ma to żadnego wpływu na dziecko.

Z kolei wtedy, gdy kichanie jest uwarunkowane wystąpieniem infekcji w organizmie kobiety, niebezpieczne zarazki mogą także zaszkodzić dziecku. Zwłaszcza, gdy kobiecie oprócz kichania dokuczają także bardziej dokuczliwe objawy jak na przykład gorączka czy ból głowy. Dodatkowym wskaźnikiem mówiącym o tym, iż kichanie może zaszkodzić dziecku, jest zielonkawa wydzielina wydobywająca się z nosa. W takim przypadku kobieta jak najszybciej powinna skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.

Czym spowodowane jest kichanie w ciąży?

 

Najczęściej kichanie w ciąży wywołane jest przez reakcję alergiczną, infekcję bądź nieżyt nosa. Zajście w ciążę wiąże się z ogromną liczbą zmian zachodzących w organizmie kobiety. Może to doprowadzić do tzw. ciążowego nieżytu nosa. Kobieta, w której łonie znajduje się dziecko, ma zwiększony przepływ krwi przez błony śluzowe, co wywołuje powstanie obrzęku w okolicach nosa. Błony śluzowe stają się podrażnione, nos jest zatkany oraz pojawia się katar. Każdy z tych elementów przyczynia się do tego, iż może nastąpić uporczywe, długo utrzymujące się kichania.

Częste kichanie jest spowodowane wahaniami poziomu estrogenów, czyli bardzo ważnych hormonów dla kobiecego organizmu. Kolejna przyczyna kichania w ciąży to infekcje. Jak wspomnieliśmy powyżej, kichanie to odruch obronny, dzięki któremu drogi oddechowe mogą oczyścić się z patogenów. Ciąża powoduje, że układ odpornościowy u kobiety ulega dość istotnemu obniżeniu. Przyszła mama jest wówczas bardziej podatna na zapadnięcie na wszelkiego rodzaju choroby czy infekcje. Kichanie w ciąży może również nie mieć żadnego związku ze stanem błogosławionym i wynikać po prostu z sezonowej alergii na pyłki drzew lub traw. 

Co zrobić, by kichanie w ciąży ustąpiło?

 

Okres ciąży charakteryzuje się tym, iż kobiety nie mogą przyjmować bardzo wielu leków. Oznacza to, że przyszłe mamy z różnymi dolegliwościami muszą sobie radzić korzystając z domowych sposobów. Aby pozbyć się dokuczliwego kichania, można na przykład wypłukać nos roztworem soli fizjologicznej bądź solą morską. W ten sposób kichanie oraz towarzyszący mu obrzęk nosa mogą znacznie zelżeć. Kobieta, która jest w ciąży, powinna unikać kontaktu z substancjami drażniącymi a także oparami, przede wszystkim dymu tytoniowego. W takim przypadku kichanie jako reakcja obronna organizmu na szkodliwe czynniki zewnętrzne będzie występować jeszcze częściej. Warto suplementować witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. W pozbyciu się nadmiernego kichania mogą też pomóc inhalacje.

 

 

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *